Badevaktkurs uke 5 - babybad og HC- bad utgår

Denne uken kurses deles av Narvik Kommune sine badevakter i Ballangen Svømmehall. Babybad og HC- bad utgår derfor denne uken.

For å lovlig kunne jobbe som badevakt etter gjeldende forskrifter må badevakter fullføre og bestå et 16 timers badevaktkurs, kalt Livredning og Beredskap.

Kurset utføres av Narvik Kommune sin egen autoriserte instruktør.

Kesia Mørkved, autorisert BPI/ NRR/ NGF instruktør

 

Kurset inneholder blant annet:

  • Norsk grunnkurs i førstehjelp
  • Ferdighetstrening i vann
  • Juridiske forhold
  • Badevaktrollen
  • DHLR
  • Øvelser på ulike scenarier og livredningsprøve i vann

 

Etter kursets slutt blir badevaktene godkjent i henhold til Badelandenes norm for sikkerhet og forskrift for badeanlegg, bassengbad og badstue.

I ettertid må også badevaktene minimum hver 6. måned fullføre og bestå et repetisjonskurs av badevaktkurset, som opprettholder deres sertifisering.

Redning og ilandføring av nakkeskade ved bruk av båre

 

Badevakten sin hovedrolle er å forebygge ulykker og ivareta sikkerheten til våre badende på tryggest mulig måte, i tillegg til å kunne yte god service ut til folket.

Skulle det likevel oppstå en uforutsett hendelse, skal våre badegjester være helt trygge på at badevaktene innehar riktige kunnskaper og sertifisering i forhold til livredning i vann og på land. 

Ilandføring av drukningsulykke

 

Både på dagtid og kveldstid er timeplanen for bassengene våre fulle av aktiviteter, alt i fra:

  • Skolesvømming 
  • Barnehager
  • Fellesbad
  • Damebad
  • Voksenbad
  • HC- bad
  • Aqua Aerobic

 

For at badevaktene skal få mulighet til å gjennomføre sine lovpålagte kurs, må dessverre disse tilbudene hos Ballangen Svømmehall i uke 5 utgå:

  • Babybad - Onsdag kl. 12:30- 13:30
  • Barnehager - Torsdag kl. 12:30- 14:00
  • HC- bad - Torsdag kl. 14:00- 15:00